Skogsgård med välskött skog till salu
Det är i Djurtorp det händer. Här kan du köpa en skogsgård på totalt 86 ha uppdelat på fyra skiften. Pris: 12,2 miljoner eller bud.
Strax utanför Johannishus finns fastigheten Djurtorp 1:3 som både innefattar flera äldre byggnader och skog.
Hemskiftet – ett av de totalt fyra skiftena – ligger intill Listerbyån med angränsande åker och betesmarker. Mangårdsbyggnaden på gårdscentrat består bland annat av två plan med källare, kommunalt vatten och avlopp samt fiber.
Dessutom finns det en ladugård med en stor loge med gjutet golv och en stalldel inredd för uppbundna djur.
Skogsmarken består till största delen av tillväxande barrskog och är totalt 64 ha. Det totala virkesförrådet ligger på cirka 12 900m³sk. Skogsbruksplan finns upprättad i april 2016 av Södra.
Det finns både äldre tillväxande avverkningsmogen skog och yngre skog i olika åldrar. Marken beskrivs ha en god terräng med en bonitet på 8,8 m³sk/ha/år.
Det följer även med en jakträtt i köpet med möjlighet till jakt på älg, rådjur eller vildsvin.
LÄS MER: Långvinds Bruk säljs för kvarts miljardLÄS MER: Sveaskog sälja 163 hektar mark utanför Växjö
Kommentarer
Genom att kommentera på Skogsbruk så godkänner du våra regler.